ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13163346
*
nr 1316 3346
Spegel
+ Konsol, Gustaviansk stil. Höjd: 162+ 75, tidig 1900-tal, renoverade
Utrop:
2.600 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 mars 2020
kl 18:55:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/3 18:47:49
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt konsol renoverade spegel speglar tidig 1900-tal
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 1316 3346
Spegel
+ Konsol, Gustaviansk stil. Höjd: 162+ 75, tidig 1900-tal, renoverade
Utrop: | 2.600 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 mars 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/3 18:47:49 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt konsol renoverade spegel speglar tidig 1900-tal
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53